Išvyka į vandenų kraštą

Projekto „Žvilgsnis į Lietuvą – Mažoji Lietuva“ dalyviai rugsėjo 30 dieną išsiruošė į išvyką Ventės ragas-Uostadvaris-Rusnė. Pirmiausiai nuvykome į Ventės ragą.

Ventės ragas – ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Tai vienas paslaptingiausių, neišaiškintų, mus jaudinančių gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunikliais. Rugsėjo – spalio mėnesiais neretai būna dienų, kai Lietuvos pajūriu ties Klaipėda per dieną praskrenda daugiau kaip 3 mln. paukščių, iš kurių 70-80 procentų pasuka per Kuršių neriją ir 20-30 procentų tęsia savo kelionę rytine Kuršių marių pakrante Ventės rago link. Pasiekę iškyšulio galą ir išvydę plačius marių vandenis, didelė dalis smulkiųjų paukščių grįžta, tupiasi į medžius ir krūmus, vėl bando skristi per marias. Žieduojant paukščius, galima nustatyti, kur jie žiemoja, kur ir kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, galima gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių rūšių gausumo pokyčius, jų populiacijų struktūrą ir būklę. Dėl to šis paukščių tyrimo metodas ir šiais laikais lieka pats populiariausias bei prieinamiausias. Kasmet pasaulyje apžieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje – apie 4 mln.). Su Ventės rago ornitologine stotimi, paukščių žiedavimo ypatumais mus supažindino vyr. ornitologas Vytautas Eigirdas. Stebėjome paukščių žiedavimą, apžiūrėjome ornitologinės stoties ekspoziciją.

Kita mūsų maršruto stotelė – Uostadvaris. Uostadvaris – kaimas Rusnės saloje, į pietus Krokų Lankos, kairiajame Atmatos krante. Jis įkurtas planuojant vykdyti užliejamų pievų nusausinimo darbus. Čia mūsų laukė laivas ,,Forelė”. Plaukdami laivu, pamatėme Nemuno deltą, Krokų lanką, Mingės kaimą, kuris dar vadinamas lietuviškąja Venecija, pasigrožėjome nepakartojamu Kuršių marių vaizdu. Grožėdamiesi gamta, skanavome ,,Tikro žvejo žuvienę”.

Sugrįžę į sausumą aplankėme Nemuno deltos regioninio parko lankytojų centrą. Centro darbuotojas mus supažindino su Nemuno deltos unikalumu, su pagrindinėmis atšakomis – Atmata ir Skirvyte –  ir jų apsupta sala Rusne. Susidomėję išklausėme pasakojimą apie šį kraštovaizdį kuriantį vandenį – tai įvairiapusis susipynusių upių, ežero – lagūnos Krokų lankos ir daugybės kitų mažesnių ežerų žaidimas. Šalia yra dar ir senų upių vagų, pelkių ir liūnų. Pavasariniai potvyniai – dar vienas šio krašto išskirtinumas. Parke daug įvairios augalijos ir gyvūnijos.

Kelionė baigėsi, kelionės po Mažąją Lietuvą tęsiasi!!!

Mokytoja Dalia Zibalienė

Informacija

Mūsų rekvizitai

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija

Savivaldybės biudžetinė įstaiga.

Kodas: 190284291

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Adresas: Savanorių g. 56, LT-97114 Kretinga

Telefonas: +370 (672) 99180

El. paštas: info@kjpg.lt

1,2% parama

1,2 proc. paramos sąskaitos Nr. LT784010041800092289
Paramos gavėjo pavadinimas
Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos Rėmimo fondas
Identifikacinis numeris (kodas) 193341331